fonların getirisi

Yıllık ve Gerçek Toplam Geri Dönüş

Bir yıldan uzun süreler için, bir fonun toplam getirisi yıllık haline getirilir ve böylece raporlanır. ABC Fonu’nun yıllık,  beş yıllık toplam getirisinin % 12 olduğunu varsayalım. Bu, ABC’nin ölçülen beş yılın her birinde yıllık % 12’lik bir getiri sağladığı anlamına gelmez -% 12 ortalama veya yıllık getiri elde edilir.

Fon performansının genel bir göstergesi olarak yararlı olsa da, ihtiyatlı fon yatırımcısı, fonun yıl-yıl veya yıllık toplam gerçek getirilerini de görmek isteyecektir. Büyük inişli çıkışlı bir yatırıma değil, oldukça sabit bir yıllık performansın daha fazla yatırım kalitesi vardır. Bir fonun performansının yatırım kalitesini ölçmek için bir lunapark analojisi kullanırsak, neşeli bir yolculuğa çıkmak, hız trenindeki bir sürüş heyecanına tercih edilebilir.

Bu noktayı açıklamak için, ABC Fonu’nun beş yıllık toplam getirisini (% 12) tekrar gözden geçirelim. ABC’nin beş yılda bir yıl-yıl sonuçları olsaydı, oldukça güvenilir bir performans göstergesi olurdu: +% 9, + % 13, + % 10, + % 15 ve + % 13. Bununla birlikte, ABC’nin yıl bazında beş yıllık toplam getirisinin  % 58 + % 9 + % 3 % -2 ve % -8 olduğu yıllar toplam getirileri ile pek de güvenilir görünmeyeceğini düşünüyoruz.

Yeni Fonlar ve Yöneticiler

Zorlayıcı özel koşullar olmadıkça, üç yıldan daha az performans gösteren fonlardan kaçının. Yeni yöneticilerin kendilerini ispatlamak için zamana ihtiyacı var. Bazı istisnalarla, zor kazanılan geliriniz söz konusuysa, bloktaki yeni çocuklar yerine güvenilir gazilerle yatırım yapın.

Performans Reddi

Yatırım işinde, “performans verisi geçmiş performansı temsil ediyor, ki bu gelecekteki sonuçların garantisi olamaz” tekrarlanan ifadesi bir klişe haline geldi. Tabii ki, bu açıklamanın asıl amacı, yatırımcılara rehberlik etmek yerine yatırım ürünlerinin tedarikçilerine sorumluluk sağlamaktır. Bununla birlikte, geçmişteki performans bizimle çalışmak zorunda olduğumuz ve kristal küreden daha iyi. Buradaki gerçek mesele, yatırımcıları, gelecekteki yatırım performansının birçok değişkene tabi olduğu basit gerçeğine karşı uyarması gereken “garanti yok” ifadesidir.

Deneyler

Kıyaslama, yatırım fonunun toplam getiri performansının en önemli özelliklerinden biridir. Bir fonun performans metrikleri yalnızca uygun kılavuz sayfalar ile veya karşılaştırma ölçütleriyle karşılaştırıldığında anlam taşır. Finansal alanda, analistlerin herhangi bir yatırımın performansını ölçen düzinelerce endeks vardır.

Akran Karşılaştırmaları

Resmi fonlara ek olarak, yatırım fonu da akranları ve ilgili fon kategorileri ile karşılaştırılmıştır. Örneğin, yatırım araştırma materyalleri için, orta büyüklükteki bir hisse senedi fonunu, benzer özellikteki fonlara (akranlar veya akran grubu) ve aynı zamanda, orta ölçekli hisse senedi kategorisi için bir bütün olarak kullanılan bir endeksi karşılaştırmak çok yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir