fon getirileri

Bir yatırım fonunun toplam getirisi (total return), yatırımı kalitesine, akranlarına, kategori kriterine ve uygun bir geniş pazar endeksine kıyasla nispeten tutarlı, olumlu performansla, beş ila on yıllık dönemlerde kanıtlanmaktadır. Geçmişteki karşılaştırmalı veriler, gelecekteki yatırım sonuçları ile ilgili beklentileri oluşturmak için yatırımcılara makul bir temel olarak yararlı olmasına rağmen bir garanti değildir. Tarihsel kalıpları kullanmak, gelecekte neler olacağına ilişkin varsayımlara bağlı olmaktan daha iyidir. Yatırım fonu yatırımcıları, gelecekteki performansın bir öngörüsü olarak geçmiş fon performansını tamamen göz ardı etmekle yanlış yapmış olurlar. Aynı zamanda, bir fon seçimini geçmişteki sonuçlara dayandırmayın ya da göz kamaştırıcı olağandışı kazançlara bakarak baştan çıkmayın. Bir yatırım fonu yatırımının değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken bir takım fon yatırım nitelikleri vardır.

Performans Verileri: Kapsamlı çok yıllı yıllık toplam getiri verileri sağlayan raporları inceleyin. Bu raporlardaki karşılaştırmalar, bir fonun performansını, akran, kategori ve / veya endeks referans noktası yıllık toplam getiri rakamlarının (+) veya altındaki (-) gibi ifade eder. Örneğin, XYZ Fonu yıllıklandırılmış 10 yıllık toplam getirisi % 9.5 ve endekslere göre % 8.2’lik bir eşdeğer getirisi varsa, karşılaştırma, dönem için +% 1.3 olarak ifade edilecektir. Bu rakam, XYZ’nin performansının, endekslerin performansının o yüzdeye göre olduğunu göstermektedir. Aksine, XYZ ve endeks toplam getirileri tersine çevrilirse, karşılaştırma % -1.3 olarak ifade edilir.

Performans Özetleri: Özellikle de beş yıllık ve 10 yıllık dönemlerdeki fonun toplam getiri sayılarına bakarak, bir fonun ilgili karşılaştırma ölçütlerine kıyasla nasıl bir performans gösterdiğini kolayca tespit edebiliriz. Akranlarından, kategori ve endeks kriterlerinden daha iyi sonuç almak için yönetilen fonları arayın; endeks fonlarıyla performansı bir fonun izleme endeksine uydurmaya çalışın. Bir fon ile kriterler arasında olumlu bir performans farkı çok olumlu bir yatırım kalitesi demektir. Bu bölümde daha önce tartışıldığı gibi, yıllık toplam getiri rakamının fonun yıllık rakamlarına karşı çapraz kontrol edilmesi akıllıca olacaktır. XYZ Fonu’nun 10 yıllık toplam getirisi % 9.5 ise, ihtiyatlı fon yatırımcısı, yıllık getirinin ortalama performansını temsil edip etmediğini görmek için XYZ’nin son 10 yıllık toplam getirilerine bakacaktır. Oldukça istikrarlı, piyasa üstündeki izleme performansı, fon yatırım kalitesinin bir göstergesidir.

Finans eğitimi grubundan arka arkaya örneklerle bezenmiş yazılar gelmeye devam ediyor. Finans alanına kafa yoran, üretmeyi ve paylaşmayı seven tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir